Letni kurs turystyki alpejskiej – kurs lodowcowy. Grossglockner i Dachstein – 4 osoby na instruktora

Ostatnie wolne terminy

Wstęp

Jeśli planujesz samodzielne wojaże w Alpach, Kaukazie lub innych górach lodowcowych, to jest to kurs dla Ciebie. Jeśli ukończyłeś kurs turystyki wysokogórskiej lub chodziłeś zimą w Tatry Wysokie, to zapraszamy!

Z nami przekroczysz granicę pomiędzy Tatrami a Alpami. Nie tylko nauczysz się bezpiecznie poruszać po lodowcu, ale być może zdobędziesz Grossglocknera, najwyższy szczyt Austrii lub szczyt Hoher Dachstein. W 5 dni poznasz smak aktywności w górach wysokich. Dowiesz się, czy Alpy są dla Ciebie. Poznasz nowych ludzi. Być może przyjaciół. A wszystko to, pod okiem doświadczonych instruktorów alpinizmu lub przewodników IVBV, którzy zadbają o Twoje bezpieczeństwo, przekażą Ci swoją zdobytą wiedzę. Kto wie, może zarażą Cię swoją pasją?

Po ukończeniu tego kursu, będziesz przygotowany do samodzielnego poruszania się w górach, naprawdę wysokich. Góry wysokie są inne niż Tatry. Oprócz umiejętności czysto technicznych dochodzą zagadnienia aklimatyzacji, pokonywania lodowców, unikania i radzenia sobie z pokonywaniem szczelin, logistyki.

Nie martw się! Nauczymy Cię tego.

Czego się nauczysz

  Po ukończeniu tego szkolenia będziecie przygotowani do samodzielnego zdobywania wierzchołków alpejskich i kaukaskich.W terenie zdobędziesz i ugruntujesz swoje umiejętności w zakresie:
 • chodzenia w rakach, hamowania upadków i samoasekuracji czekanem – będziesz hamował upadek kilku ludzi na stoku firnowym,
 • wpadniesz do szczeliny lodowcowej i nauczysz się z niej samodzielnie wydostawać oraz wydobywać z niej partnera, jeśli to on wpadł, także rannego,
 • poznasz podstawy autoratownictwa,
 • zasady, które rządzą procesem aklimatyzacji,
 • nauczysz się dobierać odpowiedni sprzęt,
 • opanujesz poruszanie się w terenie wysokogórskim z liną,
 • nauczysz się wyznaczać azymut, poruszać się we mgle, posługiwać nawigacją –  GPS,
 • na koniec kursu, jeśli pogoda i wasze umiejętności pozwolą na to, samodzielnie dobierzecie sprzęt i zaplanujecie marszrutę na szczyt Grossglocknera lub Dachsteinu. O tym, czy jest to możliwe decyduje instruktor/przewodnik.

W jaki sposób

Kurs nie jest prowadzony, według programu PZA. Jest kursem autorskim. Prowadzą go zawsze instruktorzy alpinizmu lub przewodnicy IVBV. To daje gwarancję, że uczyć Was będą praktycy.

Czas trwania i prowadzenie zajęć

Kurs trwa 5 dni plus dwa dni przeznaczamy na dojazd. Zajęcia odbywają się w Alpach austriackich, w rejonie Dachsteinu albo Grossglocknera. Wyjeżdżamy rano o godzinie 7 00 z Zakopanego lub Krakowa. W przypadku, gdy cała grupa lub większość jest z innego miasta, to zabierzemy i odwieziemy Was bezpośrednio. Jednak, taka usługa nie jest bezpłatna. Cenę ustalamy indywidualnie, zależnie od dystansu do pokonania. Podróż trwa około10 godzin. Po zakończeniu kursu  odwieziemy Was z powrotem do Polski. Będziecie wychodzić na zajęcia wczesnym rankiem, a wracać po południu. Zajęcia prowadzą instruktorzy alpinizmu i przewodnicy IVBV. Grupa, nigdy nie będzie liczyła, więcej niż 4 osób.

PRZESTRZEGAMY AUSTRIACKICH PRZEPISÓW , KTÓRE ZABRANIAJĄ PRACY Z  LICZNIEJSZYMI NIŻ 4 OSOBY GRUPAMI !!!!

Jeżeli nie będzie minimum 3 uczestników, zastrzegamy sobie prawo przesunięcia wyjazdu na inny termin. Jeśli zmieniony termin, nie zostanie przez Was zaakceptowany, zwracamy  wpłacony zadatek.

Sprzęt

Zapewniamy, cały niezbędny sprzęt (raki, czekany, liny, detektory lawinowe itd…). Garantujemy, że używany przez nas sprzęt posiada atesty i certyfikaty bezpieczeństwa UIAA. Na kurs zapraszamy Ciebie ze sprzętem osobistym. Powinieneś mieć własne buty wysokogórskie i odpowiednią odzież.

Rzeczy do zabrania

Konieczne są: spodnie grubsze techniczne lub inne o podobnych właściwościach, spodnie od wiatru wodoodporne, ale oddychające, kurtka wodoodporna oddychająca i druga najlepiej z wypełnieniem primaloft, 3 pary ciepłych skarpet, jeden polar, 2 pary rękawic (jedna para zewnętrznych), czapka, termos, czołówka i zapasowe baterie do niej, okulary przeciwsłoneczne z wysokim filtrem UV oraz gogle, buty wysokogórskie (sztywne z rowkami na raki techniczne automatyczne lub półautomatyczne), plecak najlepiej 40 litrów i plecak transportowy.
Polecana jest: pomadka do ust, krem przeciwsłoneczny (oby!) kijki teleskopowe i aparat fotograficzny.

Szczegółowy program kursu

Dzień 1 – o godzinie 7 00 rano wyjazd z Zakopanego z dworca PKS lub z Krakowa z parkingu przy Galerii Krakowskiej (dworzec PKP i PKS). Przyjazd w góry, zakwaterowanie i wieczorem po kolacji, omówienie planu zajęć oraz przygotowanie sprzętu.

Dzień  2 – 6 realizowanie programu:

 • informacje o sprzęcie potrzebnym do poruszania się w Alpach,
 • powtórka i utrwalenie technik poruszania się w rakach i posługiwania czekanem,
 • zasady i technika poruszania się po lodowcach i autoratownictwo oraz ratownictwo szczelinowe,
 • bezpieczna nawigacja w terenie wysokogórskim, poruszanie się we mgle, wyznaczanie azymutu, omijanie szczelin, posługiwanie się urządzeniem GPS,
 • samodzielne zaplanowanie wycieczki z możliwością wejścia na szczyt z instruktorem/przewodnikiem,n
 • nauka poruszania się i asekurowania na graniach i flankach śnieżnych,
 • poznanie tajników zdobywania aklimatyzacji.

Dzień 7 – popołudniowy wyjazd do Polski

Cena kursu obejmuje

Wyposażenie w komplet potrzebnego sprzętu, opiekę instruktora alpinizmu lub przewodnika IVBV oraz ubezpieczenie od NNW i KL do 5.000 PLN (słownie: pięć tysięcy PLN) i jednorazowe, na czas pobytu uwzględniające akcję ratunkową z użyciem śmigłowca. Członków Alpenverein prosimy o wcześniejszą informację.

UWAGA!

Postaramy się zawsze zrealizować podany program. Jednak góry wysokie to królestwo nieprzewidywalnej pogody. Jeśli zagrożenie lawinowe będzie zbyt duże, pogoda będzie zagrażała Waszemu bezpieczeństwu lub wystąpią inne, obiektywne zagrożenia to instruktor/przewodnik prowadzący zajęcia ma prawo, a nawet obowiązek odwołać je, organizując zajęcia zastępcze. Nie wymagamy, żebyście byli maratończykami, wystarczy podstawowa sprawność fizyczna. Jednak, jeśli przyjedziecie na szkolenie całkowicie nieprzygotowani fizycznie, to instruktor/przewodnik ma prawo odmówić Wam udziału w kursie. Podczas zajęć nie pijemy alkoholu.

Noclegi

Noclegi są w austriackich schroniskach. Pod Grossglocknerem w Studlhuette,  w Dachsteinie w Simonyhuette. W schroniskach ceny wachają się od 12 do 25 euro, w zależności od miejsca do spania (najtańsza opcja to tzw. lager, czyli prycze w wieloosobowym pokoju) i członkostwa w Alpenverein.  Do kosztów noclegu obowiązkowo, prosimy doliczyć 30 euro za śniadanie i obiadokolację. Ceny noclegów dotyczą członków Alpenverein. Niezrzeszeni płacą za dobę 10 euro więcej. Jeszcze raz, polecamy członkostwo w  Alpenverein.

Dokumenty i ubezpieczenie

Proszę, nie zapomnieć o zabraniu dowodu osobistego, jeśli nie masz ukończonych 18 lat to wymagana jest pisemna zgoda  rodziców lub prawnych opiekunów. Każdy z uczestników kursu jest ubezpieczony od NNW i KL do kwoty 5.000 PLN (słownie: pięć tysięcy PLN) i tylko na czas kursu, ubezpieczenie pokrywające koszty akcji ratowniczej z użyciem śmigłowca.

Sugerujemy, żebyście rozważyli członkostwo w austriackim Alpenverein. Za 260 PLN rocznie zostajecie objęci ubezpieczeniem obejmującym koszty akcji ratowniczej w górach do 6000 m z użyciem śmigłowca. O ile w Polsce nie ma to znaczenia, to w każdych innych górach ma znaczenie olbrzymie. Stawką jest nie tylko wasze bezpieczeństwo fizyczne, ale i materialne. Link: alpenverein.pl/polska.

Jak się zapisać

Wyślij email na adres [email protected] lub zadzwoń pod numer +48 784 098 487, następnie wpłać zadatek w wysokości 700 PLN (słownie: siedemset PLN). W tytule wpłaty proszę podać datę oraz imię i nazwisko. W przypadku rezygnacji w terminie do 14 dni przed planowanym wyjazdem potrącamy 30% zaliczki.

Po otrzymaniu przelewu potwierdzimy jego przyjęcie i Twoją rezerwację. Resztę kwoty możesz przelewem do 2 dni przed rozpoczęciem szkolenia. Jeśli jesteś w ciąży, jesteś chory/a na serce, nadciśnienie tętnicze lub masz inne poważne dolegliwości, to prosimy o poinformowanie nas o tym, oczywiście tylko do naszej wiadomości.

Terminy i ceny

Turnus 01: 07.06. – 13.06.2019 Grossglockner Studlhuette, Cena: 1700 PLN
Turnus 02:  21.06. – 27.06.2019 Dachstein Simonyhuette, Cena: 1700 PLN
Turnus 03:  05.07. – 11.07.2019 Grossglockner Studlhuette, Cena: 1700 PLN
Turnus 04:  25.07. – 31.07.2019 Dachstein Simonyhuette, Cena: 1700 PLN
Turnus 05:  09.08. – 15.08.2019 Grossglockner Studlhuette, Cena: 1700 PLN
Turnus 06:  22.08. – 28.08.2019 Grossglockner Studlhuette, Cena: 1700 PLN
Turnus 07:  06.09. – 12.09.2019 Dachstein Simonyhuette, Cena: 1700 PLN

Cena kursu nie obejmuje

Dojazdu do Austrii lub Włoch, kosztów noclegu i wyżywienia, kosztów kolejek górskich, wydatków natury osobistej. Kwota za dojazd to 400 – 700 PLN od osoby, w zależności od miejsca wyjazdu z Polski. Szczegółowe cenniki noclegów i ewentualnych kosztów kolejek dostępne są przy szczegółowych opisach konkretnych ofert.