Kurs zimowej turystyki wysokogórskiej II-go stopnia, zaawansowany – w Tatrach słowackich

Ostatnie wolne terminy

Główne cele kursu

W ciągu 4 dni poznasz smak zimowej aktywności w górach wysokich.  Poczujesz bliskość natury i poznasz prawdziwe oblicze zimy. Jej piękną i ponurą twarz. Sprawdzisz siebie i przekonasz się na co Cię stać. Spotkasz nowych ludzi, mających podobną pasję jak Ty. A wszystko to pod okiem doświadczonych instruktorów alpinizmu lub przewodników IVBV, którzy zadbają o Twoje bezpieczeństwo, przekażą swoją wiedzę, zdobytą podczas wielu lat wspinaczek i wędrówek górskich.

Kurs przeznaczony jest dla absolwentów kursu zimowej turystyki wysokogórskiej I- go stopnia, którzy chcieliby nie tylko ugruntować, ale przede wszystkim poszerzyć swoje umiejętności poruszania się w trudniejszym terenie wysokogórskim.

Jeśli chodziłeś już w Tatrach zimą, lub skończyłeś kurs w innej firmie, to również zapraszamy. Pamiętaj jednak, że przed rozpoczęciem zajęć instruktor/przewodnik, krótko zweryfikuje Twoje umiejętności.

Nie ma bardziej praktycznego kursu w Polsce !

Na naszym kursie nie „utrwalacie” umiejętności nabytych na szkoleniu 1-go stopnia – zdobywacie nowe , niezbędne dla Waszych samodzielnych wypraw !

Czego się nauczysz

  • Szczegółowy program kursu :
  dzień 01 : zimowa wspinaczka skalna i mikstowa w rakach i bez , poruszanie się po linie poręczowej w bardzo stromym terenie
  dzień 02 : podstawy wspinaczki lodowej ( iceclimbing ). Cały dzień intensywnych zajęć wspinaczkowych na lodospadach.
  Wg. naszych klientów , absolwentów kursu , największa atrakcja !
  dzień 03 : wyprawa na Jagnięcy szczyt lub Baranie Rogi , lub grań. Cel wyprawy uzależniony od warunków pogodowo – lawinowych i umiejętności grupy.
  • dzień 04 : Nauka osadzenia haków , friendów , kości itp. w skale oraz techniki linowe. Podchodzenie na jumarach , zjazdy.

 

  Z prowadzonych wykładów dowiesz się:

 • jak dobrać sprzęt i skompletować wyposażenie niezbędne podczas wypraw,
 • poznasz tajniki planowania, ustalania taktyki i zasad biwakowania oraz poinformujemy o potencjalnych niebezpieczeństwach

O kursie

Kurs prowadzą instruktorzy alpinizmu lub przewodnicy IVBV. Pamiętaj, że różnica pomiędzy zimą i latem w górach jest ogromna. Tam gdzie latem są tłumy ludzi, zimą nie ma prawie nikogo. Szkolenie w Tatrach wprowadzi Cię w świat lodu i śniegu, dzikiego krajobrazu. Poznasz znaczenie określenia potęga natury.

Noclegi

Śpimy w schronisku. Cena za noclegi : 40 euro za pobyt lub 90 euro za noclegi z wyżywieniem  ( śniadania i obiadokolacje).

Dokumenty i ubezpieczenie

Proszę pamiętać, o zabraniu dowodu osobistego, jeśli nie masz ukończonych 18 lat wymagana jest pisemna zgoda rodziców lub prawnych opiekunów. Każdy z uczestników kursu jest ubezpieczony od NNW i KL do kwoty 5.000 PLN (słownie: pięć tysięcy PLN). Sugerujemy, żebyście rozważyli członkostwo w austriackim Alpenverein. Za 260 PLN rocznie zostajecie objęci ubezpieczeniem obejmującym koszty akcji ratowniczej w górach z użyciem śmigłowca. O ile w Polsce nie ma to znaczenia, to w każdych innych górach jest to bardzo ważne. Stawką jest nie tylko Wasze bezpieczeństwo fizyczne, ale i materialne. Link: alpenverein.pl/polska

Szczegółowy program kursu

Kurs zimowej turystyki wysokogórskiej stopnia II (zaawansowany) przewidziany jest dla absolwentów kursu turystyki zimowej stopnia I, którzy chcieliby rozszerzyć swoje umiejętności i ugruntować sprawność poruszania się zimą w terenie o charakterze wysokogórskim, w zasadzie niewspinaczkowym, ale już wymagającym posługiwania się prostym sprzętem asekuracyjnym.


Warunki uczestnictwa:
• posiadanie podstawowego doświadczenia turystycznego w górach
• brak przeciwwskazań zdrowotnych (w tym ciąży) oraz deficytów lub zaburzeń: ortopedycznych, kardiologicznych i neurologicznych.
• posiadanie ubioru i obuwia zapewniającego bezpieczną, wielogodzinną aktywność w warunkach zimowych
Forma zajęć: zajęcia praktyczne w Tatrach lub innym rejonie o charakterze wysokogórskim przeplatane teorią, wykłady.
Czas trwania: 4 dni.
Ilość szkolonych: na jednego instruktora do 4 osób.
Zajęcia terenowe:
1.Repetytorium umiejętności technicznych uzyskanych na kursie I stopnia (kursie podstawowym):
•stąpanie w rakach i operowanie czekanem,
•hamowanie upadków na stokach śnieżnych,
•operacje liną i podstawowe węzły,
•zjazdy na linie, poruszanie po poręczówkach.
2.Budowa stanowisk asekuracyjnych i zjazdowych w skale, śniegu i lodzie.
3.Asekuracja lotna i stanowiskowa.
4.Poruszanie się w terenie śnieżno-skalno-lodowym: wycieczki z asekuracją.
5.Podstawy autoratownictwa.
Wykłady:
1.Sprzęt i wyposażenie.
2.Taktyka, niebezpieczeństwa, biwaki.

Jak się zapisać

Wyślij email na adres: [email protected] lub zadzwoń pod numer +48 665 747 733 , następnie wpłać zadatek w wysokości 500 PLN (słownie: pięćset PLN). Jeśli zrezygnujesz z kursu do 14 dni przed planowanym terminem to potrącimy z zaliczki 30%.

W tytule wpłaty podaj datę oraz imię i nazwisko. Po otrzymaniu przelewu potwierdzimy jego przyjęcie i Twoją rezerwację. Resztę kwoty możesz zapłacić  przelewem do 5 dni przed rozpoczęciem szkolenia.

Kurs II-go stopnia jest dla zaawansowanych, więc wcześniejsze doświadczenie jest wymagane.

Najlepiej, gdybyś był absolwentem kursu I-go stopnia.

Jeśli jesteś w ciąży, jesteś chory/a na serce, nadciśnienie tętnicze lub masz inne poważne dolegliwości, to prosimy o poinformowanie nas o tym, oczywiście tylko do naszej wiadomości. Jeśli chodziłeś już w Tatrach zimą, lub skończyłeś kurs w innej firmie, to również zapraszamy.

Cena obejmuje

Wyposażenie w komplet potrzebnego sprzętu, dojazd w okolice miejsca odbywania się kursu i z powrotem do Zakopanego, opiekę instruktora alpinizmu lub przewodnika IVBV oraz ubezpieczenie od NNW i KL do 5.000 PLN (słownie: pięć tysięcy PLN). Na Słowacji, dodatkowo jesteście ubezpieczeni na wypadek akcji ratunkowej HZS z użyciem helikoptera. Członków Alpenverein, prosimy o informację o członkostwie.

Czas trwania i prowadzenie zajęć

Kurs trwa 4 dni od czwartku do niedzieli. Zajęcia odbywają się na Słowacji. Śpimy w schronisku nad Zielonym Stawem Kieżmarskim.

Jedyne co powinieneś zrobić, to być o godzinie 8 00 w Zakopanem na dworcu PKS. Stamtąd pojedziemy na Słowację. Po zakończeniu kursu odwieziemy Was z powrotem.

Grupy są maksymalnie 4- osobowe. Jeśli w grupie nie będzie minimalnie 3 osób, to zastrzegamy sobie prawo przesunięcia wyjazdu na inny termin. Jeżeli zmieniony termin nie zostanie przez Was zaakceptowany, zwracamy wpłacony zadatek.

Sprzęt

Zapewniamy cały niezbędny sprzęt (raki, czekany, liny, itd.). Używany przez nas sprzęt posiada atesty i certyfikaty bezpieczeństwa UIAA.

Na kurs zapraszamy Cię ze sprzętem osobistym. Buty wysokogórskie (nie muszą mieć rowków na raki automatyczne, na tym poziomie zaawansowania będziecie chodzić w koszykowych), a także odzież odpowiednia dla warunków zimowych, są niezbędne.

Rzeczy do zabrania

Konieczne są: spodnie grubsze techniczne lub inne o podobnych właściwościach, spodnie od wiatru wodoodporne, ale oddychające, kurtka wodoodporna oddychająca i druga najlepiej z wypełnieniem primaloft, 3 pary ciepłych skarpet, jeden polar, 2 pary rękawic (jedna para zewnętrznych), czapka, termos, czołówka i zapasowe baterie do niej, okulary przeciwsłoneczne z wysokim filtrem UV oraz gogle, buty wysokogórskie , plecak najlepiej 40 litrów i plecak transportowy.
Polecana jest: pomadka do ust, krem przeciwsłoneczny (oby!) kijki teleskopowe i aparat fotograficzny.

Terminy i ceny

Turnus 01:  12.12. – 15.12.2019  Cena: 1200 PLN
Turnus 02:  27.12. – 30.12.2019  Cena: 1350 PLN
Turnus 03: 09.01. – 12.01.2020  Cena: 1200 PLN
Turnus 04:  23.01. – 26.01.2020  Cena: 1200 PLN
Turnus 05:  06.02. – 09.02.2020  Cena: 1200 PLN
Turnus 06:  20.02. – 23.02.2020  Cena: 1200 PLN
Turnus 07:  05.03. – 08.03.2020  Cena: 1200 PLN
Turnus 08: 19.03. – 22.03.2020 Cena : 1200 PLN

UWAGA!

Postaramy się zawsze zrealizować podany program. Jednak góry wysokie to królestwo nieprzewidywalnej pogody. Jeśli zagrożenie lawinowe będzie zbyt duże, pogoda będzie zagrażała Waszemu bezpieczeństwu lub wystąpią inne, obiektywne zagrożenia to instruktor/przewodnik prowadzący zajęcia ma prawo, a nawet obowiązek odwołać je,  organizując zajęcia zastępcze. Nie wymagamy, żebyście byli maratończykami, wystarczy podstawowa sprawność fizyczna. Jednak jeśli przyjedziecie na szkolenie całkowicie nieprzygotowani fizycznie, to instruktor/przewodnik ma prawo odmówić Wam udziału w kursie. Podczas zajęć nie pijemy alkoholu.

Cena nie obejmuje

 Kosztów noclegu i wyżywienia oraz wydatków natury osobistej.