Kurs wspinaczki lodowej (ice climbing) II-go stopnia – dla zaawansowanych

Ostatnie wolne terminy

Główne cele kursu

Kurs wspinaczki lodowej II-go stopnia odbywa się we wschodnim Tyrolu, w lodowym parku wspinaczkowym, w Maltatal oraz Dolomitach.Będziecie wspinać się na drogach jedno i wielowyciągowych. Podczas 4-dniowego kursu udoskonalimy Wasze umiejętności wspinaczki w lodzie. Wzbogacimy je o elementy taktyki i dodatkowych technik wspinaczkowych i metod asekuracji. Warunkiem uczestnictwa w kursie jest ukończenie szkolenia na podstawowym poziomie (kurs I-go stopnia) lub wcześniejsze doświadczenie we wspinaczce lodowej. Pamiętaj jednak, że instruktor/przewodnik je zweryfikuje.

Czego się nauczysz

  • Kurs przygotuje Cię do samodzielnego poruszania się w terenie wysokogórskim, w lodospadach i lodowych ścianach.
  • Program kursu:
 •  wspinanie w rakach, posługiwanie się czekanami,
 • nauka podstawowych węzłów oraz posługiwania się liną,
 • nauka poruszania w terenie lodowym,
 • obejmuje wspinanie na poziomie WI4 na drogach wielowyciągowych
 • nauka asekuracji,  autoasekuracji, budowania stanowisk zjazdowych i asekuracyjnych oraz korzystania z nich
   Uważamy, że wspinania w lodzie można tylko się nauczyć, ćwicząc i jeszcze raz ćwicząc. Miejsce odbywania kursu daje nam takie możliwości.

W jaki sposób

Kurs nie jest prowadzony według programu PZA. Jest kursem autorskim. Prowadzą go zawsze instruktorzy alpinizmu lub przewodnicy IVBV. To daje gwarancję, że uczyć Was będą praktycy.

UWAGA!

Postaramy się zawsze zrealizować podany program. Jednak góry wysokie, to królestwo nieprzewidywalnej pogody. Jeśli zagrożenie lawinowe będzie zbyt duże, pogoda będzie zagrażała Waszemu bezpieczeństwu lub wystąpią inne, obiektywne zagrożenia to instruktor/przewodnik prowadzący zajęcia ma prawo, a nawet obowiązek odwołać je, organizując zajęcia zastępcze. Nie wymagamy, żebyście byli maratończykami, wystarczy podstawowa sprawność fizyczna. Jednak, jeśli przyjedziecie na szkolenie całkowicie nieprzygotowani fizycznie, to instruktor/przewodnik ma prawo odmówić Wam udziału w kursie. Podczas zajęć nie pijemy alkoholu.

Sprzęt

Zapewniamy cały niezbędny sprzęt (raki techniczne, czekany, liny, detektory lawinowe itd.)  Gwarantujemy, że używany przez nas sprzęt posiada atesty i certyfikaty bezpieczeństwa UIAA. Powinieneś posiadać  buty wysokogórskie (z rowkami na techniczne raki automatyczne) oraz odzież odpowiednią do warunków zimowych.

Rzeczy do zabrania

Konieczne są: spodnie grubsze techniczne lub inne o podobnych właściwościach, spodnie od wiatru wodoodporne, ale oddychające, kurtka wodoodporna oddychająca i druga najlepiej z wypełnieniem primaloft, 3 pary ciepłych skarpet, jeden polar, 2 pary rękawic (jedna para zewnętrznych), czapka, termos, czołówka i zapasowe baterie do niej, okulary przeciwsłoneczne z wysokim filtrem UV oraz gogle, buty wysokogórskie (sztywne z rowkami na raki techniczne automatyczne lub półautomatyczne), plecak najlepiej 40 litrów i plecak transportowy.
Polecana jest: pomadka do ust, krem przeciwsłoneczny (oby!) kijki teleskopowe i aparat fotograficzny.

Szczegółowy program kursu

Dzień 1 –o godzinie  7 00 wyjazd z Zakopanego z dworca PKS lub Krakowa z parkingu na Galerii Krakowskiej (dworzec PKP i PKS). Przyjazd na miejsce, zakwaterowanie i wieczorem po kolacji omówienie planu zajęć oraz przygotowanie sprzętu.

Program kursu:

 • podsumowanie wiedzy z podstawowego stopnia szkolenia,
 • posługiwanie się czekanami – wbijanie, osadzanie, klinowanie,
 • nauka techniki frontalnej w lodzie i wspinanie w praktyce z dolną asekuracją,
 • doskonalenie umiejętności wspinaczkowych w coraz bardziej stromych ściankach,
 • prowadzenie drogi wielowyciągowej ze zmianą prowadzącego i zjazdem po skończeniu drogi,
 • samodzielne wytypowanie drogi do wspinania, przejście jej i zjechanie po zakończeniu, w tym przypadku instruktor pełni rolę obserwatora,
 • analiza video przejścia każdego z uczestników kursu dokonana przez instruktora,
 • podsumowanie zajęć.

Dzień 5 pod południu lub 6 rano – wyjazd do Polski

Terminy i ceny

Turnus 01:  18.12. – 23.12.2018 Austria Eispark Ost Tirol, Cena: 1900 PLN
Turnus 02:  06.01. – 11.01.2019 Dolomity Cascata, Cena: 1850 PLN
Turnus 03:  20.01. – 25.01.2019 Austria Maltatal, Cena: 1700 PLN
Turnus 04:  27.01. – 01.02.2019 Austria Eispark Ost Tirol, Cena: 1700 PLN
Turnus 05:  03.02. – 08.02.2019 Dolomity Cascata, Cena: 1850 PLN
Turnus 06: 12.02. – 17.02.2019 Austria Eispark Ost Tirol, Cena: 1700 PLN
Turnus 07: 19.02. – 24.02.2019 Austria Maltatal, Cena: 1700 PLN
Turnus 08: 24.02. – 01.03.2019 Austria Eispark Ost Tirol, Cena: 1700 PLN
Turnus 09: 02.03. – 07.03.2019 Austria Eispark Ost Tirol, Cena: 1700 PLN

Uwaga! Terminy wyjazdów mogą ulec zmianie z uwagi na stan lodu. Lód musi być stabilny i bezpieczny. Co roku, od grudnia w Eisparku lód już jest, ale nie możemy zagwarantować, że będzie tak i w tym roku.  Będziemy elastyczni i wspólnie dostosujemy się do rzeczywistości.

Czas trwania i prowadzenie zajęć

Kurs trwa 4 dni. Zajęcia odbywają się w Alpach austriackich, we wschodnim Tyrolu i Dolomitach. Wyjeżdżamy dzień wcześniej o godzinie 7 00 z Zakopanego lub Krakowa. W przypadku, gdy cała grupa lub większość jest z innego miasta, to zabierzemy i odwieziemy Was bezpośrednio stamtąd. Jednak taka usługa, nie jest bezpłatna. Cenę ustalamy indywidualnie, zależnie od dystansu do pokonania. Podróż trwa 10-12 godzin. Po zakończeniu kursu odwieziemy Was z powrotem do Polski. Będziecie wychodzić na zajęcia wczesnym rankiem, a wracać po południu. Zajęcia prowadzą instruktorzy alpinizmu i przewodnicy IVBV. Nie będzie Was więcej w grupie niż 4 osoby. Jeśli w grupie nie będzie minimalnie 3 osób to zastrzegamy sobie prawo przesunięcia wyjazdu na inny termin. Jeżeli zmieniony termin nie zostanie przez Was zaakceptowany, zwracamy wpłacony zadatek.

Nocleg

W austriackich i włoskich pensjonatach ceny wachają się od 20 do 30 euro za dobę ze śniadaniem. Cena zależy  od standardu i odległości od dolin. Zawsze staramy się wybrać najbardziej optymalną ofertę. Przed wyjazdem poznacie ceny i miejsce zakwaterowania. Często staramy się wynajmować apartamenty, ale nie zawsze jest to najbardziej korzystne. W schroniskach ceny wachają się od 12 do 24 euro, w zależności od miejsca do spania (najtańsza opcja to tzw. lager, czyli prycze w wieloosobowym pokoju) i członkostwa w Alpenverein. Osoby niezrzeszone płacą 10 euro za dobę więcej. Sami widzicie, że dwukrotny, krótki pobyt w austriackich górach, zwraca koszt członkostwa.

Dokumenty i ubezpieczenie

Proszę, zabrać dowód osobisty – jeśli nie masz ukończonych 18 lat towymagana jest pisemna  zgoda  rodziców lub prawnych opiekunów. Każdy z uczestników kursu jest ubezpieczony od NNW i KL do kwoty 5.000 PLN (słownie: pięć tysięcy PLN) i tylko podczas kursu, ubezpieczenie pokrywające koszty akcji ratowniczej z użyciem śmigłowca. Sugerujemy, żebyście rozważyli członkostwo w austriackim Alpenverein. Za 260 PLN rocznie zostajecie objęci ubezpieczeniem obejmującym koszty akcji ratowniczej w górach do 6000 m z użyciem śmigłowca. O ile w Polsce nie ma to znaczenia, to w każdych innych górach ma znaczenie olbrzymie. Stawką jest nie tylko wasze bezpieczeństwo fizyczne, ale i materialne.  Link: alpenverein.pl/polska.

Jak się zapisać

Wyślij email na adres: [email protected] lub zadzwoń pod numer +48 784 098 487, następnie wpłać zadatek w wysokości 700 PLN (słownie: siedemset PLN). Jeśli zrezygnujesz z kursu do 14 dni przed planowanym terminem to potrącimy z zaliczki 30%.

W tytule wpłaty proszę, podać datę oraz imię i nazwisko. Po otrzymaniu przelewu potwierdzimy jego przyjęcie i Twoją rezerwację. Resztę kwoty możesz zapłacić instruktorowi w dniu przyjazdu lub przelewem do 2 dni przed rozpoczęciem szkolenia.

Kurs II-go stopnia jest dla zaawansowanych, więc wcześniejsze doświadczenie jest potrzebne.

Jeśli jesteś w ciąży, jesteś chory/a na serce, nadciśnienie tętnicze lub masz inne poważne dolegliwości to prosimy o poinformowanie nas o tym, oczywiście tylko do naszej wiadomości.

Cena obejmuje

Wyposażenie w komplet potrzebnego sprzętu, opiekę instruktora alpinizmu lub przewodnika IVBV oraz ubezpieczenie od NNW i KL do 5.000 PLN (słownie: pięć tysięcy PLN) i jednorazowe, na czas pobytu uwzględniające akcję ratunkową z użyciem śmigłowca. Członków Alpenverein prosimy o wcześniejszą informację.

Cena nie obejmuje

Dojazdu do Austrii lub Włoch, kosztów noclegu i wyżywienia, kosztów kolejek górskich, wydatków natury osobistej. Cena za dojazd to 400 do 700 PLN od osoby w zależności od miejsca wyjazdu z Polski. Szczegółowe cenniki noclegów i ewentualnych kosztów kolejek dostępne są przy szczegółowych opisach konkretnych ofert.