Kurs wspinaczki lodowej (ice climbing) I-go stopnia – podstawowy

Ostatnie wolne terminy

Główne cele kursu

Kurs wspinaczki lodowej I-go stopnia odbywa się we wschodnim Tyrolu w lodowym parku wspinaczkowym, w Maltatal oraz Dolomitach. Na tym poziomie edukacji poznacie wyłącznie przyjemne strony wspinaczki lodowej. Będziecie wspinać się na drogach jedno wyciągowych, zawsze z górną asekuracją.

Dowiecie się, co to są „dziaby” i raki techniczne. Co to abałakow i śruby lodowe. Podczas 4-dniowego szkolenia postaramy się zarazić Was bakcylem wspinaczki lodowej.

SZKOLENIE DOSTĘPNE JEST DLA KAŻDEGO !!!  Wystarczy chęć i podstawowa sprawność fizyczna.

Czego się nauczysz

  Kurs przygotuje Cię do samodzielnego poruszania się w łatwym terenie wysokogórskim, w lodospadach i lodowych ścianach. W terenie nauczysz się:

 • wspinania w rakach, posługiwania się czekanami,
 • podstawowych węzłów oraz posługiwania się liną,
 • poruszania się w terenie lodowym,
 • asekuracji, autoasekuracji, budowania stanowisk zjazdowych i asekuracyjnych oraz korzystania z nich.
   Uważamy, że wspinania w lodzie można się nauczyć ćwicząc i jeszcze raz ćwicząc. Miejsca odbywania kursu daje nam takie możliwości.

W jaki sposób

Kurs nie jest prowadzony według programu PZA. Jest kursem autorskim. Prowadzą go instruktorzy alpinizmu lub przewodnicy IVBV. To daje gwarancję, że uczyć Was będą praktycy.

UWAGA!

Postaramy się zawsze zrealizować założony program. Jednak góry wysokie, to królestwo nieprzewidywalnej pogody. Jeśli zagrożenie lawinowe będzie zbyt duże, pogoda będzie zagrażała Waszemu bezpieczeństwu lub wystąpią inne, obiektywne zagrożenia to instruktor/przewodnik prowadzący zajęcia ma prawo, a nawet obowiązek odwołać je, organizując zajęcia zastępcze. Nie wymagamy, żebyście byli maratończykami, wystarczy podstawowa sprawność fizyczna. Jednak jeśli przyjedziecie na szkolenie całkowicie nieprzygotowani fizycznie, to instruktor/przewodnik ma prawo odmówić Wam udziału w kursie. Podczas zajęć nie pijemy alkoholu.

Sprzęt

Zapewniamy cały niezbędny sprzęt (raki techniczne, czekany, liny, detektory lawinowe itd.). Gwarantujemy, że używany przez nas sprzęt posiada atesty i certyfikaty bezpieczeństwa UIAA. Powinieneś posiadać: buty wysokogórskie (z rowkami na techniczne raki automatyczne) oraz odzież odpowiednią do warunków zimowych.

Rzeczy do zabrania

Konieczne są: spodnie grubsze techniczne lub inne o podobnych właściwościach, spodnie od wiatru wodoodporne, ale oddychające, kurtka wodoodporna oddychająca i druga najlepiej z wypełnieniem primaloft, 3 pary ciepłych skarpet, jeden polar, 2 pary rękawic (jedna para zewnętrznych), czapka, termos, czołówka i zapasowe baterie do niej, okulary przeciwsłoneczne z wysokim filtrem UV oraz gogle, buty wysokogórskie (sztywne z rowkami na raki techniczne automatyczne lub półautomatyczne), plecak najlepiej 40 litrów i plecak transportowy.
Polecana jest: pomadka do ust, krem przeciwsłoneczny (oby!) kijki teleskopowe i aparat fotograficzny.

Terminy i ceny

Turnus 01:  12.12. – 17.12.2018 Austria Eispark Ost Tirol, Cena: 1600 PLN
Turnus 02:  18.12. – 23.12.2018 Austria Eispark Ost Tirol, Cena: 1600 PLN
Turnus 03:  02.01. – 07.01.2019 Austria Maltatal, Cena: 1900 PLN
Turnus 04:  06.01. – 11.01.2019 Dolomity Cascata, Cena: 1750 PLN
Turnus 05:  09.01. – 14.01.2019 Austria Eispark Ost Tirol, Cena: 1600 PLN
Turnus 06: 13.01. – 18.01.2019 Dolomity Cascata, Cena: 1750 PLN
Turnus 07:  20.01. – 25.01.2019 Austria Maltatal, Cena: 1600 PLN
Turnus 08:  27.01. – 01.02.2019 Austria Eispark Ost Tirol, Cena: 1600 PLN
Turnus 09:  03.02. – 08.02.2019 Dolomity Cascata, Cena: 1750 PLN
Turnus 10:  06.02. – 11.02.2019 Austria Eispark Ost Tirol, Cena: 1600 PLN
Turnus 11:  12.02. – 17.02.2019 Dolomity Cascata, Cena: 1750 PLN
Turnus 12:  19.02. – 24.02.2019 Austria Maltatal, Cena: 1600 PLN
Turnus 13: 24.02. – 01.03. 2019 Austria Eispark Ost Tirol, Cena: 1600 PLN
Turnus 14: 01.03. – 06.03.2019 Austria Eispark Ost Tirol, Cena: 1600 PLN

Uwaga! Terminy wyjazdów mogą ulec zmianie z uwagi na stan lodu. Lód musi być stabilny i bezpieczny. Co rok, od grudnia w Eisparku lód już jest, ale nie możemy zagwarantować, że będzie tak i w tym roku. Będziemy elastyczni i wspólnie dostosujemy się do rzeczywistości.

Cena kursu obejmuje

Wyposażenie w komplet potrzebnego sprzętu, opiekę instruktora alpinizmu lub przewodnika IVBV oraz ubezpieczenie od NNW i KL do 5.000 PLN (słownie: pięć tysięcy PLN) i jednorazowe, na czas pobytu uwzględniające akcję ratunkową z użyciem śmigłowca. Członków Alpenverein prosimy o wcześniejszą informację.

Czas trwania i prowadzenie zajęć

Kurs trwa 4 dni. Zajęcia odbywają się w Alpach austriackich we wschodnim Tyrolu i Dolomitach. Wyjeżdżamy dzień wcześniej o godzinie 7 00 z Zakopanego lub Krakowa. W przypadku, gdy cała grupa lub większość jest z innego miasta, to zabierzemy i odwieziemy was bezpośrednio stamtąd. Jednak taka usługa nie jest bezpłatna. Cenę ustalamy indywidualnie, zależnie od dystansu do pokonania. Podróż trwa 10-12 godzin. Po zakończeniu kursu odwieziemy Was z powrotem do Polski. Będziecie wychodzić na zajęcia wczesnym rankiem, a wracać po południu. Zajęcia prowadzą instruktorzy alpinizmu i przewodnicy IVBV.  Nie będzie Was więcej, niż 4 osoby. Jeżeli w grupie nie będzie minimalnie 3 osób, to zastrzegamy sobie prawo przesunięcia wyjazdu na inny termin.  Jeżeli zmieniony termin nie zostanie przez Was zaakceptowany, zwracamy wpłacony zadatek.

Nocleg

W austriackich i włoskich pensjonatach ceny wachają się od 20 do 30 euro za dobę, ze śniadaniem. Cena uzależniona jest od standardu i odległości od dolin. Zawsze staramy się wybrać najbardziej optymalną ofertę. Przed wyjazdem poznacie ceny i miejsce zakwaterowania. Często staramy się wynajmować apartamenty, ale nie zawsze jest to najbardziej korzystne. W schroniskach ceny są od 12 do 24 euro, w zależności od miejsca do spania (najtańsza opcja to tzw. lager, czyli prycz w wieloosobowym pokoju) i członkostwa w Alpenverein. Osoby niezrzeszone płacą 10 euro za dobę więcej. Sami widzicie, że dwukrotny, krótki pobyt w austriackich górach, zwraca koszt członkostwa.

Dokumenty i ubezpieczenie

Proszę, zabrać ze sobą dowód osobisty – jeśli nie masz ukończonych 18 lat wymagana jest pisemna zgoda rodziców lub prawnych opiekunów. Każdy z uczestników kursu jest ubezpieczony od NNW i KL do kwoty 5.000 PLN (słownie: pięć tysięcy PLN) i tylko podczas kursu, ubezpieczenie pokrywające koszty akcji ratowniczej z użyciem śmigłowca. Sugerujemy, żebyście rozważyli członkostwo w austriackim Alpenverein. Za 260 PLN rocznie zostajecie objęci ubezpieczeniem obejmującym koszty akcji ratowniczej w górach do 6000 m z użyciem śmigłowca. O ile w Polsce nie ma to znaczenia, to w każdych innych górach ma znaczenie olbrzymie. Stawką jest nie tylko wasze bezpieczeństwo fizyczne, ale i materialne. Link: alpenverein.pl/polska.

Jak się zapisać

Wyślij email na adres: [email protected] lub zadzwoń pod numer +48 784 098 487, następnie wpłać zadatek w wysokości 600 PLN (słownie: sześćset PLN). Jeśli zrezygnujesz z kursu do 14 dni przed planowanym terminem to potrącimy z zaliczki 30%.

W tytule wpłaty proszę podać datę oraz imię i nazwisko. Po otrzymaniu przelewu potwierdzimy jego przyjęcie i Twoją rezerwację. Resztę kwoty możesz zapłacić instruktorowi w dniu przyjazdu lub przelewem do 2 dni przed rozpoczęciem szkolenia.

Kurs I-go stopnia jest dla początkujących, więc wcześniejsze doświadczenie nie jest potrzebne.

Jeśli jesteś w ciąży, jesteś chory/a  na serce, nadciśnienie tętnicze lub masz inne poważne dolegliwości, to  prosimy o poinformowanie nas o tym, oczywiście tylko do naszej wiadomości.

Szczegółowy program kursu

Dzień 1 – o godzinie 7 00 wyjazd z Zakopanego z dworca PKS lub Krakowa z parkingu na Galerii Krakowskiej (dworzec PKP i PKS). Przyjazd na miejsce, zakwaterowanie i wieczorem po kolacji, omówienie planu zajęć oraz przygotowanie sprzętu.

Program kursu:

 • zakładanie i poruszanie się w rakach technicznych, na początek bez ” dziabek”,
 • posługiwanie się czekanami – wbijanie, osadzanie, klinowanie,
 • nauka techniki frontalnej w lodzie i wspinanie w praktyce z górną asekuracją,
 • nauka osadzania w lodzie śrub lodowych, nauka budowania stanowisk asekuracyjnych i zjazdowych,
 • nauka osadzania pętli abałakowa,
 • doskonalenie umiejętności wspinaczkowych, w coraz bardziej stromych ściankach,
 • podsumowanie zajęć.

Dzień 5 po południu lub 6 rano – wyjazd do Polski.

Cena nie obejmuje

Dojazdu do Austrii lub Włoch, kosztów noclegu i wyżywienia, kosztów kolejek górskich, wydatków natury osobistej. Cena za dojazd to 400 do 700 PLN od osoby, w zależności od miejsca wyjazdu z Polski. Szczegółowe cenniki noclegów i ewentualnych kosztów kolejek dostępne są przy szczegółowych opisach konkretnych ofert.