4-dniowy kurs skitourowo-lawinowy w dolinie Chochołowskiej dla zaawansowanych

Ostatnie wolne terminy

Wstęp

To oferta dla KAŻDEGO, kto chce zimą zdobywać niedostępne szczyty. Kto chce udoskonalić techniki poruszania się na nartach w eksponowanym terenie. Kto chce nauczyć się, jak rozpoznawać i unikać zagrożenia lawinowego. Kto chce dowiedzieć się, jak BEZPIECZNIE spędzać zimą czas w górach wysokich. Aby cieszyć się życiem, przygodą, naturą, uniesieniem, bo góry Wam to dadzą. Po prostu, takie już są ….

Wystarczy, że masz już podstawową umiejętność jazdy na nartach w skitourowym terenie i podstawową wytrzymałość. Przebyłeś kilka łatwych tras skitourowych i wiesz, że masz ochotę na więcej, uczynić krok wyżej. To kurs dla Ciebie!

Podczas zajęć skupimy się na planowaniu i jak najlepszym przygotowaniu wycieczki. Zdziwicie się ile problemów w górach pojawia się w wyniku dobrania złej taktyki lub niewiedzy o zagrożeniach lawinowych. Nie będziemy Was gnać przez góry. To będzie przyjemny wysiłek, a nie wyścig. Zajęcia będą praktyczne. Tylko tak na trwałe przyswoicie wiedzę, którą Wam przekażemy.

Nie bójcie się, nasze kursy to nie szkoła. Nasi instruktorzy to profesjonaliści, którzy wiedzą, jak praktycznie i skutecznie przekazać swoją wiedzę.

W grupie będzie maksymalnie 6 osób. Jeżeli nie będzie minimum 4 uczestników, to rezerwujemy sobie prawo do przesunięcia terminu szkolenia. W porozumieniu z Wami ustalimy inny termin, a w razie braku akceptacji, oddamy cały zadatek. Minimalny wiek uczestnika to 15 lat. Poniżej 15 roku życia mamy specjalną ofertę, wyłącznie dla młodzieży. Jeśli macie pytania, dzwońcie i piszcie do nas.

Program

  • Dzień 1 –  O godzinie 10 00 spotkanie w schronisku w dolinie Chochołowskiej. Zakwaterowanie i sprawdzenie sprzętu skitourowego , krótka wycieczka narciarska w rejonie Doliny Chochołowskiej podczas której przypomnimy sobie zasady zakładania szlaku podejściowego i zjazdu w terenie. O godz. 18 obiadokolacja a po niej  wykład dotyczący planowania wycieczki narciarskiej na podstawie mapy i komunikatu lawinowego z uwzględnieniem alternatywnych dróg podejścia i wycofania oraz wariant zastępczy.
  • Dzień 2 – O godz. 7 śniadanie a po nim od 8 rano kolejna wycieczka narciarska podczas której nauczycie się jak prowadzić zakosy w trudnym terenie i wybrać trasę pod kątem bezpieczeństwa lawinowego. Zaprezentujemy Wam różne metody zjazdu w zależności od rodzaju śniegu. Pokażemy jak zrealizować zaplanowaną wycieczkę z użyciem mapy , kompasu i gps. O 18 zjemy obiadokolację po której wysłuchacie wykładu na temat zagrożeń lawinowych i ich unikania a także innych zagrożeń , które występują zimą w górach czyli odmrożenia i hipotermia.
  • Dzień 3 – Po śniadaniu o 7 udacie się na wycieczkę narciarską. Podczas touru wykonacie kilka symulacji, podczas których nauczycie się, jak pomagać sobie nawzajem, np. gdy ktoś lekko skręci nogę lub ulegnie innej narciarskiej kontuzji. Przez cały dzień instruktor/przewodnik będzie Wam tłumaczył przyczyny powstawania lawin pokazując pejzaż wokół będzie omawiał, który teren jest najmniej bezpieczny, a który neutralny. Potem będziecie ćwiczyć wydobywanie zasypanego z lawiniska. Na koniec dnia, przy ciepłej kolacji omówicie wrażenia i  ustalicie razem z instruktorem cel wycieczki na następny, ostatni dzień Waszego szkolenia.
  • Dzień 4 – Wasz egzamin, czyli skitour  zaplanowany przez Was z niewielkim udziałem instruktora. Oby udany. Trzymamy kciuki! Po skończonej wycieczce i omówieniu, powrót do Zakopanego.

Czas trwania i prowadzenie zajęć

Kurs trwa 4 dni. Zajęcia odbywają się w dolinie Chochołowskiej w Tatrach Zachodnich. Będziecie wychodzić na zajęcia wczesnym rankiem, a wracać po południu.

UWAGA!

Postaramy się zawsze zrealizować podany program. Jednak góry wysokie, to królestwo nieprzewidywalnej pogody. Jeśli zagrożenie lawinowe będzie zbyt duże, pogoda będzie zagrażała Waszemu bezpieczeństwu lub wystąpią inne, obiektywne zagrożenia to instruktor/przewodnik prowadzący zajęcia ma prawo, a nawet obowiązek odwołać je, organizując zajęcia zastępcze. Nie wymagamy, żebyście byli maratończykami, wystarczy podstawowa sprawność fizyczna. Jednak jeśli przyjedziecie na szkolenie całkowicie nieprzygotowani fizycznie, to instruktor/przewodnik ma prawo odmówić Wam udziału w kursie. Podczas zajęć nie pijemy alkoholu.

Rzeczy do zabrania

Konieczne są:

1.spodnie grubsze techniczne lub inne o podobnych właściwościach, spodnie od wiatru wodoodporne, ale oddychające,

2. kurtka wodoodporna oddychająca, ewentualnie druga kurteczka z wypełnieniem primaloft,

3.kilka par ciepłych skarpet,

4.cienki i gruby polar,

5.2 pary rękawic (jedna para zewnętrznych),

6.czapka,

7.buty do schroniska,

8.termos,

9.czołówka i zapasowe baterie do niej,

10.okulary przeciwsłoneczne z wysokim filtrem UV oraz gogle,

11.nieduży plecak 30-40 litrów lub skitourowy.
Polecane:

1.Pomadka do ust,

2.krem przeciwsłoneczny (oby!)

3.kijki teleskopowe i aparat fotograficzny.

Terminy i ceny

Turnus 01:  17.01. – 20.01.2019 Cena: 1500 PLN
Turnus 02:  24.01. – 27.01.2019, Cena: 1500 PLN
Turnus 03:  07.02. – 10.02.2019, Cena: 1500 PLN
Turnus 04:  21.02. – 24.02.2019, Cena: 1500 PLN
Turnus 05:  03.03. – 06.03.2019, Cena: 1500 PLN
Turnus 06:  09.03. – 12.03.2019, Cena: 1500 PLN
Turnus 07:  14.03. – 17.03.2019, Cena: 1500 PLN
Turnus 08:  21.03. – 24.03.2019, Cena: 1500 PLN

Cena nie obejmuje

Sprzętu skitourowego. Dla tych, którzy go nie posiadają, jest możliwość wypożyczenia  butów i nart na czas trwania kursu, za opłatą 250 zł.

Cena nie obejmuje również dojazdu, wydatków natury osobistej, dodatkowych ubezpieczeń.

W jaki sposób

Kurs  jest prowadzony, według programu PZA. Prowadzą go instruktorzy PZA lub przewodnicy IVBV. To daje gwarancję, że uczyć Was będą praktycy.

Dokumenty i ubezpieczenie

Proszę, pamiętać o zabraniu  dowodu osobistego, jeśli nie masz ukończonych 18 lat, to wymagana jest pisemna zgoda rodziców lub prawnych opiekunów. Każdy z uczestników kursu jest ubezpieczony od NNW i KL do kwoty 5.000 PLN (słownie: pięć tysięcy PLN) i tylko podczas kursu, ubezpieczenie pokrywające koszty akcji ratowniczej z użyciem śmigłowca. Sugerujemy, żebyście rozważyli członkostwo w austriackim Alpenverein. Za 260 PLN rocznie zostajecie objęci ubezpieczeniem obejmującym koszty akcji ratowniczej w górach do 6000 m z użyciem śmigłowca. O ile w Polsce nie ma to znaczenia, to w każdych innych górach ma znaczenie olbrzymie. Stawką jest nie tylko wasze bezpieczeństwo fizyczne, ale i materialne. Link: alpenverein.pl/polska.

Jak się zapisać

Wyślij email na adres: [email protected] lub zadzwoń pod numer +48 784 098 487, następnie wpłać zadatek 500 PLN (słownie: pięćset PLN). Do dwóch tygodni przed terminem wyjazdu , w razie rezygnacji potrącamy 30% zaliczki. Ww tytule wpłaty podaj datę oraz imię i nazwisko. Po otrzymaniu przelewu potwierdzimy jego przyjęcie i Twoją rezerwację. Resztę kwoty możesz zapłacić instruktorowi w dniu przyjazdu  lub przelewem do 2 dni przed rozpoczęciem szkolenia. Jeśli jesteś w ciąży, jesteś chory/a na serce, nadciśnienie tętnicze lub masz inne  poważne dolegliwości zdrowotne, to prosimy o poinformowanie nas o tym, oczywiście tylko do naszej wiadomości.

Cena obejmuje

Pracę i opiekę instruktora narciarstwa wysokogórskiego lub przewodnika IVBV, 3 noclegi w pokoju wieloosobowym z łazienką w korytarzu, śniadania i ciepłe kolacje. Jeśli chcecie mieszkać w pokojach 2 lub 3 osobowych z WC, prysznicem i TV to za dopłatą 40PLN/os. jest to możliwe. Cały potrzebny sprzęt (detektory lawinowe, sondy i łopaty). Na czas trwania kursu jesteście ubezpieczeni na wypadek akcji ratowniczej z użyciem śmigłowca. Ponadto, każdy uczestnik jest ubezpieczony od NNW i KL do kwoty 5000 PLN (słownie: pięć tysięcy)