3-dniowy kurs skitourowo – lawinowy dla zaawansowanych u stóp Grossglocknera

Ostatnie wolne terminy

Główne cele obozu

To oferta, dla każdego kto chce zimą zdobywać niedostępne szczyty. Kto chce udoskonalić techniki poruszania się na nartach w eksponowanym terenie. Kto chce nauczyć się jak, rozpoznawać i unikać zagrożenia lawinowego. Kto chce dowiedzieć się jak, BEZPIECZNIE spędzać zimą czas w górach wysokich. Aby cieszyć się życiem, przygodą i naturą, bo  góry Wam to dadzą. Po prostu, takie już są …

Wystarczy, że masz już podstawową umiejętność jazdy na nartach w skitourowym terenie i podstawową wytrzymałość. Przebyłeś kilka łatwych tras skitourowych i wiesz, że masz ochotę na więcej, chcesz uczynić krok wyżej. To kurs dla Ciebie !

Podczas zajęć skupimy się na planowaniu i jak najlepszym przygotowaniu wycieczki. Zdziwicie się, ile problemów w górach pojawia się w wyniku dobrania złej taktyki lub niewiedzy o zagrożeniach lawinowych. Nie będziemy Was gnać przez góry. To będzie przyjemny wysiłek, a nie wyścig. Zajęcia będą praktyczne. Tylko tak na trwałe przyswoicie wiedzę, którą Wam przekażemy.

Nie bójcie się, nasze kursy to nie szkoła. Nasi instruktorzy to profesjonaliści, którzy wiedzą, jak praktycznie i skutecznie przekazać swoją wiedzę. W grupie będzie maksymalnie 6 osób. Jeśli na turnus nie zbierze się minimum 4 uczestników, to rezerwujemy sobie prawo do przesunięcia terminu kursu. W porozumieniu z Wami ustalimy inny termin, a w razie braku akceptacji, oddamy zadatek. Minimalny wiek uczestnika to 15 lat. Poniżej 15 roku życia mamy specjalną ofertę, wyłącznie dla młodzieży.

Jeśli macie pytania, to nie krepujcie się, piszcie i dzwońcie do nas.

Czas trwania i prowadzenie zajęć

    Kurs trwa 3 dni. Zajęcia odbywają się w Alpach austriackich, we wschodnim Tyrolu. Wyjeżdżamy dzień wcześniej  o godzinie 7 00 z Zakopanego lub Krakowa. W przypadku, gdy cała grupa lub większość jest z innego miasta, to zabierzemy i odwieziemy Was bezpośrednio stamtąd.
    Jednak taka usługa nie jest bezpłatna. Cenę ustalamy indywidualnie, zależnie od dystansu do pokonania. Podróż trwa 10-12 godzin. Po zakończeniu kursu  odwieziemy Was z powrotem do Polski.
    Będziecie wychodzić na zajęcia wczesnym rankiem, a wracać po południu.

W jaki sposób

Kurs jest prowadzony według programu PZA. Prowadzą go instruktorzy PZA lub przewodnicy IVBV. To daje gwarancję, że uczyć Was będą praktycy.

Program

Dzień 1 O godzinie 7 00 wyjazd z Polski i całodzienny przejazd do Kals am Grossglockner do pensjonatu Lucknerhaus. Zakwaterowanie i kolacja podczas, której omówicie plan zajęć a po posiłku wysłuchacie wykładu na temat planowania wycieczki narciarskiej na podstawie mapy i komunikatu lawinowego uwzględniającego alternatywne drogi podejścia i wycofania oraz wariant zastępczy.
Dzień 2 – Pierwszego dnia instruktor/przewodnik pokaże Wam, jak zaplanować wycieczkę. Na podstawie mapy, komunikatu lawinowego zaplanuje trasę podejścia, znajdzie najtrudniejsze miejsca, wytłumaczy jak je pokonać. Przygotuje ewentualne drogi, by się wycofać i alternatywne drogi do celu. Podczas wycieczki zobaczycie, jak teoria sprawdza się w terenie. Ponadto utrwalicie swoje techniki narciarskie i powiększycie swoją wiedzę o lawinach. Po kolacji, pod okiem instruktora/przewodnika, zaplanujecie wycieczkę na następny dzień.
Dzień 3 – Realizacja wycieczki według wspólnego programu. Podczas touru wykonacie kilka symulacji, przy których nauczycie się, jak pomagać sobie nawzajem, np. gdy ktoś lekko skręci nogę lub ulegnie innej narciarskiej kontuzji. W czasie wycieczki instruktor/przewodnik będzie Wam tłumaczył przyczyny powstawania lawin, pokazując pejzaż wokół będzie pokazywał, który teren jest najmniej bezpieczny, a który neutralny. Potem będziecie ćwiczyć wydobywanie zasypanego z lawiniska. Na koniec dnia, przy ciepłej kolacji omówicie wrażenia i samodzielnie ustalicie cel wycieczki na następny, ostatni dzień Waszego szkolenia. Instruktor/przewodnik wtrąci się tylko wtedy gdy wybrany cel będzie zbyt ambitny lub niebezpieczny. Po kolacji wykład o zagrożeniach lawinowych i ich unikaniu oraz o odmrożeniach i hipotermii.
Dzień 4 – Wasz egzamin, czyli trudny tour zaplanowany przez Was z udziałem instruktora. Oby udany.

Trzymamy kciuki!

Po skończonej wycieczce i omówieniu, powrót do Polski.

Rzeczy do zabrania

Konieczne:

1.spodnie grubsze techniczne lub inne o podobnych właściwościach, spodnie od wiatru wodoodporne, ale oddychające,

2.kurtka wodoodporna oddychająca i druga najlepiej z wypełnieniem primaloft,

3.kilka par ciepłych skarpet, cienki i gruby polar, 2 pary rękawic (jedna para zewnętrznych),

4.czapka, buty do schroniska,

5.termos,

6.czołówka i zapasowe baterie do niej,

7.okulary przeciwsłoneczne z wysokim filtrem UV oraz gogle,

8.plecak (najlepiej 30-40 litrów).

Polecane:

1.Pomadka do ust,

2.krem przeciwsłoneczny (oby!)

3.kijki teleskopowe i aparat fotograficzny.

Terminy i ceny

Turnus 01: 10.01. – 13.01.2019, Cena   2550 PLN
Turnus 02:  01.02. – 04.02.2019, Cena   2550 PLN
Turnus 03:  14.02. – 17.02.2019, Cena   2550 PLN
Turnus 04:  28.02. – 03.03.2019, Cena   2550 PLN
Turnus 05:  07.03. – 10.03.2019, Cena   2550 PLN
Turnus 06:  14.03. – 17.03.2019, Cena   2550 PLN
Turnus 07:  21.03. – 24.03.2019, Cena   2550 PLN
Turnus 08:  28.03. – 31.03.2019, Cena   2550 PLN
Turnus 09:  04.04. – 07.04.2019, Cena    2550 PLN
Turnus 10: 11.04. – 14.04.2019,  Cena   2550 PLN

Cena nie obejmuje

Sprzętu skitourowego (butów, nart i fok). Jeśli nie macie własnych, to za 250 PLN dodatkowej opłaty wypożyczymy na czas trwania kursu, dojazdu, wydatków natury osobistej, dodatkowych ubezpieczeń.

Jeśli nie jesteście zmotoryzowani lub chcecie jechać naszym transportem, to cena takiej usługi wacha się od 400 do 700 PLN od osoby i jest ustalana indywidualnie.

UWAGA !!!

Postaramy się zawsze zrealizować podany program. Jednak góry wysokie to królestwo nieprzewidywalnej pogody. Jeśli zagrożenie lawinowe będzie zbyt duże, pogoda będzie zagrażała Waszemu bezpieczeństwu lub wystąpią inne, obiektywne zagrożenia to instruktor/przewodnik prowadzący zajęcia ma prawo, a nawet obowiązek odwołać je,organizując zajęcia zastępcze. Nie wymagamy, żebyście byli maratończykami, wystarczy podstawowa sprawność fizyczna. Jednak jeśli przyjedziecie na szkolenie całkowicie nieprzygotowani fizycznie, to instruktor/przewodnik ma prawo odmówić Wam udziału w kursie. Podczas zajęć nie pijemy alkoholu.

Dokumenty i ubezpieczenie

Proszę, zabrać ze sobą dowód osobisty, jeśli nie masz ukończonych 18 lat towymagana jest pisemna zgoda rodziców lub prawnych opiekunów. Każdy z uczestników kursu jest ubezpieczony od NNW i KL do kwoty 5.000 PLN (słownie: pięć tysięcy PLN) oraz tylko podczas kursu, ubezpieczenie pokrywające koszty akcji ratowniczej z użyciem śmigłowca. Sugerujemy, żebyście rozważyli członkostwo w austriackim Alpenverein. Za 260 PLN rocznie zostajecie objęci ubezpieczeniem obejmującym koszty akcji ratowniczej w górach do 6000 m z użyciem śmigłowca. O ile w Polsce nie ma to znaczenia, to w każdych innych górach ma znaczenie olbrzymie. Stawką jest nie tylko wasze bezpieczeństwo fizyczne. ale i materialne. Link: alpenverein.pl/polska.

Jak się zapisać?

Wyślij email na adres [email protected] lub zadzwoń pod numer +48 784 098 487, następnie wpłać zadatek (bezzwrotny) w wysokości 800 PLN (słownie: osiemset PLN). Na wypadek rezygnacji z wyjazdu w terminie do 14 dni przed szkoleniem potrącamy 30%. W tytule wpłaty proszę podać datę oraz swoje imię i nazwisko. Po otrzymaniu przelewu potwierdzimy jego przyjęcie i Twoją rezerwację. Resztę kwoty możesz zapłacić przewodnikowi w dniu przyjazdu lub przelewem do 2 dni przed rozpoczęciem szkolenia. Jeśli jesteś w ciąży, jesteś chory/a na serce, nadciśnienie tętnicze lub masz inne poważne dolegliwości to prosimy o poinformowanie nas o tym, oczywiście tylko do naszej wiadomości.

Cena obejmuje

Pracę i opiekę instruktora narciarstwa wysokogórskiego lub przewodnika IVBV, 3 noclegi ze śniadaniami i trzydaniową ciepłą kolacją w pokoju wieloosobowym z łazienkami na korytarzu. Jeśli chcecie mieszkać w pokojach 2 lub 3 osobowych z WC, prysznicem i TV to za dopłatą 50 euro, jest to możliwe. Produkty, z których przyrządzane są posiłki pochodzą z lokalnych przydomowych upraw. Goście pensjonatu mogą bezpłatnie korzystać z sauny. Cały potrzebny sprzęt (detektory lawinowe, sondy i łopaty).

Uwaga! Buty i narty, nie są objęte ceną.

Za dodatkową opłatą istnieje możliwość wypożyczenia. Na czas trwania kursu jesteście ubezpieczeni na wypadek akcji ratowniczej z użyciem śmigłowca. Ponadto, każdy uczestnik jest ubezpieczony od NNW i KL do kwoty 5000 PLN  (słownie: pięć tysięcy).